Ndërlidhjet

BEOGRAD


Beogradi e kupton që bashkëpunimi me Tribunalin për Krime të Luftës është qenësor nëse vendi do të dëshironte të integrohet me pjesën tjetër të Evropës, tha Rasim Ljajiç, kreu i Këshillit Kombëtar për bashkëpunim me Hagën.
Ljajiç u deklaroi mediave serbe se është koha të merren hapa vendimtarë, që integrimi të mund të shkojë përpara.
Tribunali kërkon arrestimin e rreth 15 të dyshuarve për krime të luftës, përfshirë komandantin e serbëve të Bosnjes Ratko Mlladiq dhe katër gjeneralët e akuzuar për mizoritë në Kosovë.
XS
SM
MD
LG