Ndërlidhjet

UASHINGTON


Shtetet e Bashkuara do të jenë mikëpritëse të një konference dy ditëshe të disidentëve irakianë që fillon sotë në Uashington.
Stejdepartmenti thotë se konferenca do të përqëndrohet në ligjet nga fusha e drejtësisë dhe pushtetit ligjor, duke përfshirë edhe ndëshkimin e kriminelëve të luftës.
Konferenca është pjesë e një projekti të Stejtdepartmentit të quajtur “Ardhmëria e Irakut”, që tubon irakianët në egzil për të diskutuar çështje praktike në një Irak të pas Saddam Hussein.
XS
SM
MD
LG