Ndërlidhjet

SEUL


Korea Veriore njofton se tërhiqet menjëherë nga Marrëveshja për mos-liferim bërthamor, e cila synon të limitojë zgjerimin e teknologjisë për armë atomike, por thotë se nuk synon të zhvillojë armë bërthamore me tërheqien nga marrëveshja.
Njoftimi u kritikua ndërkombëtarisht, kurse Korea Jugore dhe Japonia kërkuan që Feniani të tërheqë vendimin.
“Është për keqardhje ekstreme që Korea Veriore ka zdhedhur këte hap dhe kjo është çështje për brengosje të thellë. Ne i bëjmë fuqimisht thirrje Koresë Veriore që të tërheqë vendimin për tërheqie nga Marrveshja për mos-liferim”, ka thënë sekretari i kabineit japonez, Yasuo Fukuda.
Franca gjithashtu dënoi hapin, kurse Rusia shfaqi “brengosje të thellë”.
XS
SM
MD
LG