Ndërlidhjet

PEKIN


Ndihmës sekretari amerikan i shteit, James Kelly ka deklaruar se nuk pretë ndonjë “zgjidhje të shpejtë” të krizës lidhur me ambicjet e dyshuara të Koresë Veriore për zhvillimin e armëve bërthamore.
“Të gjithë jemi të një mendje për rezultatin e fundit- se Gadishulli korean duhet të jetë i liruar nga armët bërthamore. Për këte pajtohen Kina, Shtetet e Bashkuara, Korea jugore, Japonia, Rusia dhe gjithë komuniteti ndërkombëtarë. Por kjo do të jetë një proces i ngadalshëm”, ka deklaruar zyrtari amerikan i cili ndodhet në një turne në kryeqytetet aziatike për të kërkuar mbështetje për pozicionin e Shteteve të Bashkuara lidhur me situatën.
XS
SM
MD
LG