Ndërlidhjet

QYTETI I GAZËS


Forcat izraelite kanë vrarë së paku 12 palestinezë dhe plagosur më se 50 të tjerë gjatë inkurzionit të mbrëmshëm në Qytetin e Gazës, nga më të fuqishmit gjatë dy viteve të fundit kundër këtij qyteti palestinez.
Janë zhvilluar luftime shtëpi-për shtëpi, kurse trupat izraelite kanë qenë të mbështetura nga tanke, helikopterë dhe auto blinda.
Një zyrtar i lartë i Hamasit është kërcënuar me hakëmarrje kundër izraelitëve në Tel Aviv, kurse ministri izraelit i Mbrojtjes ka thënë se Izraeli konsideronë ri-okupim të zgjatur të Brezit të Gazës.
XS
SM
MD
LG