Ndërlidhjet

SEUL


Koreja e Veriut ka pranuar që të njohë autoritetin e Kombeve të Bashkuara mbi disa rrugë transporti, cfarë hoqi dhe pengesën e fundit për plotësimin e pikave kufitare me Korenë e Jugut.
Nga ana tjetër, Lim Dong, i dërguari i presidentit koreanojugor, ka vizituar Penjanin në përpjekje të zgjidhjes së krizës mbi programet bërthamore të Koresë së Veriut.
“Sic mund ta dijë cdokush problemet bërthamore do të marrin kohë të gjatë për t’u zgjidhur. Ka 11 vjet që është nënshkruar marrëveshja mes dy koreve për armët bërthamore dhe sërish ky problem është rishfaqur”, tha i dërguari i Seulit zyrtar në Penjan.
XS
SM
MD
LG