Ndërlidhjet

DAMASK


Greqia si kryesues i radhës i Bashkimit Evropian, konsideronë mundësinë për thirrjen e një samiti nga mesi i shkurtit që do të përfshinte 15 vendet anëtare të BE-së, 10 vendet kandidate, plus Bullgarinë, Rumaninë dhe Turqinë dhe vendet fqinje me Irakun përfshirë edhe Sirinë.
Idenë për një samit të gjërë lidhur me qëndrimin ndaj Irakut e ka parqitur ministri i Jashtëm grek, Georgess Papandreou pas takimit në Damask me presidentin e Sirisë, Bashar al Asad me të cilin ka diskutuar mundësinë e konsultimeve midis Bashkimit Evropian dhe vendeve të atij rajoni.
XS
SM
MD
LG