Ndërlidhjet

HJUSTON / TEKSAS


Në ditën e tretë të kërkimeve, qindra policë dhe ushtarë janë shpërndarë nëpër shtetet federale Teksas dhe Luiziana, në kërkim të mbeturinave nga anija kozmike “Kolumbia”.
Zyrtarët e NASA-s thanë se Kolumbia mund të jetë zhveshur nga pllakat që e mbrojnë nga temperaturat e larta, në çastin kur ka hyrë në atmosferën e Tokës.
Drejtori i operacioneve të fluturimeve në gjithësi Bob Cabana tha:
“Është kohë e rëndë, por dua ta dini se këtë do ta kapërcejmë. Do të vazhdojmë të fluturojmë dhe të bëjmë vepra të mëdha”, nënvizoi Cabana.
Presidenti amerikan George Bush do të marrë pjesë në ceremoninë e përmortshme për anëtarët e ekupipazhit të anijes kozmike, Columbia, e cila do të zhvillohet nesër në Teksas.
XS
SM
MD
LG