Ndërlidhjet

ANKARA


Parlamenti i Turqisë ka votuar që t,u lejojë Shteteve të Bashkuara që të fillojnë me rinovimin e bazave ushtarake dhe porteve për luftë të mundëshme të prirë nga SHBA-të kundër Irakut.
Para dite , kryeministri i Turqisë, Abdullah Gul tha se trupat turke nuk do të marrin pjesë në çafrëdo lufte kundër Irakut.
Shtetet e Bashkuara kanë kërkuar nga Ankaraja që t,u lejojë trupave amrikane që të shfyrtëzojnë bazat e Turqisë në rast lufte.
Parlamenti i Turqisë do të votojë nga fundi i muajit nëse të lejojë deploimin e mundshëm të trupave luftarake amerikane në Turqi.
XS
SM
MD
LG