Ndërlidhjet

PIKIT/FILIPINE


Gjatë luftimeve dyditëshe midis forcave filipinase dhe kryengritësve separatistë të Frontit Çlirimtar Islamik Moro në provincën Mindanao, raportohet se janë vrarë 60 vetë, kryengritës dhe trupa qeveritare.
Forcat qeveritare kishin ndërmarrë një ofenzivë në territorin që kontrollojnë kryengritësit separatistë në ishullin Mindanao.
Ai Front është më i madhi në mesin e disa grupeve që luftojnë për një shtet të pavarur islamik në Filipine.
XS
SM
MD
LG