Ndërlidhjet

ISLAMABAD


Autoritetet e Pakistanit dhe Shteteve të Bashkuara kanë filluar t'a marrin bashkërisht në pyetje zyrtarin e lartë të dyshuar të organizatës terroriste al Kaida, Khalid Shaikh Momammed në një lokacion në Pakistan, i cili u arrestua dje, njoftojnë zyrtarët e Islamabadit.
Ai është planifikuesi i dyshuar i sulmeve terroriste të 11 shtatorit në Shtetet e Bashkuara dhe supozohet se është lideri i tretë në hierarkinë e al Kaidës, pas Osama bin Ladenit dhe Ayman al-Zawahirit.
Joe Biden, kryetar i Komitetit për marrëdhënje të jashtëme pran Senatit të Shteteve të Bashkuara e qujati arrestimin si "kthesë të madhe" e tha se ka arsye të besohet se edhe 22 nga 25 krerët e kërkuar të Al Kaidës, përfshirë edhe Osama Bin Ladenin, fshihen përgjatë kufirit midis Pakistanit dhe Afganistanit.
XS
SM
MD
LG