Ndërlidhjet

SEUL


Mediat shtetërore veri koreane akuzojnë Shtetet e Bashkuara të përgatiten për të ndërmarrë luftë në Gadishullin korean dhe kanë tërehequr vërejtjen se nga një konflikt i tillë bota do të pësonte "katastrofë të tmerrëshme bërthamore", si'ç e quajnë.
Uashingtoni vazhdimisht ka thënë se nuk ka plane për të sulmuar Korenë Veriore, por ka theksuar se "të gjitha opsionet janë në tryezë".
Çështja u ashpërsua gjatë muajit tetor, kur Uashingtoni tha se Korea Veriore pranoi se ndjekë programe për armë bërthamore.
XS
SM
MD
LG