Ndërlidhjet

BAGDAD


Iraku sot i asgjësoi edhe 6 raketa tjera "Al-Samoud" nën mbikqyrjen e Kombeve të Bashkuara, ndërkohë që Shtetet e Bashkuara e quajtën asgjësimin e tillë "pjesë e lojës mashtruese" të Irakut.
Zëdhënësi i ekipit të inspektorëve të Kombeve të Bashkuara Hiro Ueki tha se asgjësimi i plotë i raketave do të përfundojë nesër, duke shtuar se pas një jave, Iraku do të paraqesë raportin edhe për gazrat nervorë.
"Ata duhet të japin shpjegime për metodologjinë e përfitimit të gazrave nervorë VX dhe Antraks. Gjithashtu na thanë se raportin e detajuar do ta paraqesin javën tjetër", tha Ueki.
Ndërkohë, Papa Gjon Pali i Dytë sot e ka dërguar kardinalin Pio Laghi në Uashington, në përpjekje për të bindur presidentin amerikan George Bush të heqë dorë nga përgatitjet për luftën kundër Irakut.
XS
SM
MD
LG