Ndërlidhjet

TOKIO


Kryeministri i Japonisë Junichiro Koizumi tha se vendi i tij nuk do ta ndihmojë ushtarakisht aksionin kundër Irakut, por është i gatshëm t'u ndihojë refugjatëve dhe rindërtimit të Irakut pas luftës.
Në një zhvillim tjetër, Fukushiro Nukaga, zëvendës sekretar i partisë më të madhe në vend, tha se, sa i përket çështjes së Irakut, aleanca e Japonisë me Shtetet e Bashkuara është më e rëndësishme se lidhjet me Kombet e Bashkuara.
XS
SM
MD
LG