Ndërlidhjet

BEOGRAD


Kryeministri i Serbisë, Zoran Zhivkovic, ka vlerësuar në takimin me ministrin e jashtëm të Shqipërisë, Ilir Meta, se është domosdoshmëri të fillojë dialogu për statusin e Kosovës, sepse shtyrja e zgjidhjes së kësaj cështje mund ta "rrezikojë stabilitetin e rajonit".
Sipas deklaratës së qeverisë serbe Zhivkovic ka theksuar se për stabilitetin e rajonit nevojiten mardhënie të mira të Serbisë e Malit të Zi me Shqipërinë, por dhe mardhënie shumë më të mira të serbëve dhe shqiptarëve si popuj.
Meta dhe Zhivkovic u takuan në prag të samitit të vendeve të Ballkanit perëndimor, që fillon nesër në Beograd.
XS
SM
MD
LG