Ndërlidhjet

PARIS – HANOVER


Presidenti francez, Jacques Chirac i ka telefonuar homologut të tij amerikan, George Bush, dhe ka deklaruar se Franca është e gatshme të luajë një rol "pragmatik" në Irakun e pas luftës. Parisi ka theksuar se është i gëzuar me fundin e regjimit të Sadam Huseinit.
Ndërkaq në takimin mes kryeministrit britanik Blair dhe kancelarit gjerman Schroder, në Hanover, të dy kryetarët e qeverive kanë kërkuar që OKB-ja të luajë rol drejtues në vendosjen e një qeverie të re në Irak.
XS
SM
MD
LG