Ndërlidhjet

UASHINGTON


Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Goerge Bush ka thënë sot se kollapsi i regjimit irakian do t'e bëjë botën më paqësore.
"Saddam Hussein nuk është më në pushtet, dhe kjo është e sigurtë. Ai ishte në pushtet, por nuk është më dhe prandaj jeta e popullit irakian do të jetë shumë më e mirë", tha presidenti amerikan.
George Bush ka thënë se nuk është i brengosur për shkak të demostratave anti-amerikane në Irak, duke theksuar se protestat e këtilla janë simbol i lirisë.
Presidenti i Shteteve të Bashkuara ka thënë gjithashtu se Siria ka filluar "të marrë mesazhin" lidhur me bashkëpunimin me Shtetet e Bashkuara për kapjen e liderve irakian që arratisen.
George Bush ka thënë se beson që egzistojnë "shansa të mira" për të bindur Korenë Veriore që t'i japë fund programeve të saja për armë bërthamore.
XS
SM
MD
LG