Ndërlidhjet

BAGDAD


Disa mijëra myslimanë shiitë irakianë marshuan paqësishtë përmes Bagdadit, duke protestuar okupimin nga ana e Shteteve të Bashkuara dhe planet amerikane që të kenë rolin prijës gjatë vendosjes së një autoriteti kalimtar në Irak.
Marshuesit ishin tubuar të shënojnë, pas dhjetra viteve, ditëlindjen e profetit Muhamed, që shiitët e kremtojnë një javë më vonë se sunitët.
Administratori civil amerikan i Irakut, Paul Bremer tha dje se ai synon të themelojë asamblenë kombëtare dhe qeverinë e përkohëshme në ate vend sa më parë që është e mundur.
XS
SM
MD
LG