Ndërlidhjet

ALGJER


Së paku 550 njerës kanë vdekur kurse mbi 4.800 janë plagosur nga një tërmet i fortë prej 6.7 ballësh të Rihterit që ka goditur gjatë natës rajonet e Algjerisë rreth 600 kilometra në jug të kryeqytetit të vendit.
Kryeministri i Algjerisë, Ahmed Ouyahia tha se shumë njerës kanë mbetur nën gërmadha.
''Është brengosëse se shumë njerës akoma ndodhen nën gërmadha, me gjithë përpjekjet e mëdha të shpërtimtarëve'', tha kryeministri i Algjerisë.
Disa vende, përfshirë Gjermaninë dhe Francën, po dërgojnë ekipe ndihmëtare.
XS
SM
MD
LG