Ndërlidhjet

JERUSALEM


Kryeministri izraelit Ariel Sharon dhe ai palestinez, Mahumd Abaz, kanë shtyrë për arsye teknike takimin e paraparë për këtë javë, për të diskutuar planin më të fundit për paqen.
Të dy kryeministrat pritet të takohen javën që vjen me presidentin e Shteteve të Bashkuara, George Bush.
Plani i paqes, i propozuar nga katërshja për Lindjen e Mesme, është pranuar nga palestinezët.
Ndërsa Izraeli e ka pranuar me disa kushte, vecanërisht mosnjohjen e së drejtës për kthim të palestinezëve, të larguar në vitin 1948 me krijimin e Izraelit.
XS
SM
MD
LG