Ndërlidhjet

JERUSALEM


Ndonëse vazhdojnë kontaktet e nivelit të lartë midis autoriteteve izraelite dhe palestineze nga fusha e sigurisë, akoma nuk ka shtegdalje nga qorrsokaku lidhur me çështjen kyçe të lirimit të të burgosurve.
Disa mijëra palestinezë demostruan në Gaza duke kërkuar lirmin e nja gjashtë deri tetë mijë palestinezëve, sa vlerësohet se mbahen në burgjet e Izraelit.
Grupi militant i Hamasit tha se do të fillojë të kidnapojë ushtarë izraelitë nëse të burgosurit nuk lirohen.
XS
SM
MD
LG