Ndërlidhjet

UASHINGTON


Ministri i Jashtëm gjerman, Joschka Fischer tha se vendi i tij është i hapur të diskutojë se si të rindërtohet Iraku, por se nuk ka plane për dërgimin e trupave paqëruajtësve atje.
Pas bisedimeve në Uashington me sekretarin amerikan të shtetit, Fischer ka vërejtur se Gjermania nuk ishte pjesë e forcës që invadoi Irakun e tha se Shtetet e Bashkuara dhe partnerët e koalicionit të sajë janë përgjegjsë për menaxhimin e vendit.
Colin Powell tha se gjatë bisedimeve në Stejtdepartment nuk kishte kërkesë për trupa gjermane.
XS
SM
MD
LG