Ndërlidhjet

BRUKSEL


Ministri i Jashtëm izraelit, Silvan Shalom tha se ai u kishte tërhequr vëmendjen homologëve të tij evropian në Bruksel se programi i supozuar ushtarak bërthamor iranian paraqet kërcënim për mbarë botën. ''Irani, tash, po përpiqet të bëjë çdo gjë, të ketë armë bërthamore, e kjo mund të dëmtojë e kërcënojë jo vetëm Lindjen e Mesme, por kjo mund të kërcënojë Evropën dhe pjesët jugore të Rusisë'', ka thënë zyrtari izraelit.
Në Teheran, zëdhënësi i ministrisaë së jashtëme i ka demantuar këto pretendime dhe ka thënë se Irani kurrë nuk ka kërcënuar ndonjë vend tjetër kurse armët e tij janë ''defanzive dhe zbrapëse''.
XS
SM
MD
LG