Ndërlidhjet

UASHINGTON


Nënpresidenti amerikan , Dick Cheney ka deklaruar se do të ishte ''papargjegjësi ekstreme'' për Shtetet e Bashkuara po të kishin injoruar kërcënimet që paraqiste lideri i dëbuar irakian, Saddam Hussin.
Duke folur në Uashington , Cheney ka mbrojtur vendimin e presidentit Goerge Bush për të invaduar Irakun dhe ka theksuar objektivat vijuese.''Ne do të ndihmojmë popullin irakian të ndërtojë një vend të lirë, sovran e demokratik. Ai vend demokratik do të qëndrojë si një shembëll për gjithë Lindjen e Mesme, duke dëshmuar se liria dhe shpresa për paqë janë më të fuqishme se sa ideologjitë e urrejtjes e terrorit '', ka thënë nënpresidenti i Shteteve të Bashkuara.
XS
SM
MD
LG