Ndërlidhjet

UASHINGTON


Krijimi i shtetit palestinez në vitet që vijnë varet nga ndërpreja e sulmeve terroriste kundër Izraelit, tha presidenti amerikan George Bush pas takimit me kryeministrin izraelit, Ariel Sharon.
"Ngritja e një shteti paqësor palestinez në vitet që vijnë dhe siguria afatgjatë e popullit të Izraelit varen nga mposhtja e terrorizmit, grupeve terroriste dhe dhënjes fund të urrejtjes", tha Bush.
Presidenti amerikan shtoi se është i inkurajuar nga hapat pozitive të marra nga Izraeli për të arritur paqen.
Sharon në konferencën e përbashkët për shtyp ka theksuar:
"Muri i sigurisë do vazhdojë të ndërtohet duke shtuar dhe përpjekjet që të pakësojë ndikimin negativ që mund të ketë në jetën e palestinezëve."
XS
SM
MD
LG