Ndërlidhjet

JERUSALEM


Liderët izraelitë dhe palestinezë kanë përtërirë pozicionet konfliktuoze lidhur me sendërtimin e planit për paqë në Lindjen e Mesme, të mbështetur ndërkombëtarisht.
Ministri palestinez për çështje të sigurisë, Mohammed Dahlan ka thënë se të kërkosh të çarmatosësh grupet kyresore militante Hamasin dhe Jihadin Islamik mund të shpiente në luftë civile midis palestinezëve.
Kryeministri izraelit, Ariel Sharon ka thënë dje se Izraeli do të insistojë që palestinezët të zbatojnë çdo hollësi të specifikuar në planin e paqës ,duke përfshirë edhe çarmatosjen e grupeve militante.
XS
SM
MD
LG