Ndërlidhjet

BAGDAD


Pranë ambasadës së Jordanit në Bagdad ka shpërthyer një automjet-bombë që ka lënë të vrarë së paku nëntë njerës dhe disa të plagosur.
Kapiteni i policisë irakiane, Ahmad Suleiman ka thënë se nga shpërthimi u vranë pesë oficerë dhe katër civilë, kurse ministri për inform i Jordanit tha se nuk besohet të ketë të vrarë nga mesi i personelit të ambasadës, por raportohet se është plagosur konsuli i Jordanisë.
Trupat amerikane pas shpërthimit kanë arritur në vendin e ngjarjes duke vendosur tanke rreth objektit.
Asnjë grup nuk mori përgjegjsësinë për këte akt të cilin autoritetet e Jordanit e quajtën ''sulm terrorist''.
XS
SM
MD
LG