Ndërlidhjet

JERUSALEM


Guerrilët e Hesbollahut kanë shkrepur granata kundër qytetit Shlomi në veri të Izraelit, duke lënë të vrarë një person dhe katër të plagosur.
''Situata kur njëra palë shkallëzonë situatën në pjesët veriore të kufirit kurse pala tjetër vetpërmbahet, nuk mund të vazhdojë. Izraeli ka të drejtë të vetmbrojtjes dhe përgjegjësinë për mbrojtjen e qytetarëve të vetë, dhe kështu do të veprojë'', ka thënë zëdhënësi i ministisë së jashtëme izraelite, Gideon Meir.
Të premten guerrilët e Hezbollahut dhe trupat izraelite shkëmbyen zjarr artilerie mbi rajionin kontestues, ku takohen kufijtë e Izraelit, Sirisë dhe Libanit.
XS
SM
MD
LG