Ndërlidhjet

KABUL


Afganistani ka përshëndetur marrjen e komandës mbi forcën ndërkombëtare të sigurisë nga ana e NATO-s, duke thënë në një deklaratë se është i bindur se misioni i ISAF-it do të përforcohet me rolin e ri të NATO-s në krye të forcës paqëruajtëse në Kabul.
Aleanca e Atlantikut Verior do të marrë nesër komandën mbi forcën e ISAF-it që e kishin për periudhë gjashtë muojre bashkërisht Gjermania dhe Holanda.
Ky do të jetë misioni i parë i NATO-s në Azi, jashtë vortës së tij tradicionale-Evropës dhe Amerikës Veriore.
XS
SM
MD
LG