Ndërlidhjet

PEKIN


Kina ka shfaqur shpresën se do të vazhdojë dialogu për programin bërthamorë Veri-korean, pas bisedimeve gjashtë-palëshe që përfunduan dje në Pekin.
Por,zyrtarët e Koresë Veriore thanë se bisedimet ''ishin shfrytëzuar nga Shtetet e Bashkuara për t'a detyruar Korenë Verore që të çarmatoset'' dhe Pheniani nuk është i intersuar për bisedime të mëtejshme.
Shefi i delegacionit amerikan, ndihmës sekretari i shtetit, James Kelly ka deklaruar se duhet kaluar një rrugë e gjatë para se të pashitet kriza, por ka thënë se do të punohet për zgjidhje paqësore.
Rundi tjetër i bisedimeve është planifikuar brenda dy muajve, por nuk është caktuar as data dhe as vendi i mbajtjes.
XS
SM
MD
LG