Ndërlidhjet

LUBJANË


Sllovenia është kërcënuar ta tërheqë mbështetjen për aspiratat e Kroacisë në Bashkimin Evropian, pas planeve të Zagrebit për shpalljen e zonës ekskluzive ekonomike në Detin Adriatik.
Kroacia dhe Italia kanë propozuar t'i ndajnë ujërat në Detin Adriatik në dy zona ekskluzive ekonomike, duke e lënë Slloveninë jashtë linjave transportuese ndërkombëtare që shpiejnë në Mesdhe.
XS
SM
MD
LG