Ndërlidhjet

SHANON/IRLANDË


Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Donald Rumsfeld ka deklaruar se Shtetet e Bashkuara nuk kanë plane për dërgimin e trupave të tjera në Irak dhe se forcat irakiane të sigurisë janë çelësi për stabilizimin e vendit.
Donald Rumsfeld, i cili është nisur në një turne në Lindje të Mesme, ka thënë se vendet tjera mund të ofronin ndoshta edhe një divizion tjetër në Irak, ose rreth dhjetë mijë trupa.
Në Bgadad, komandanti i ushtrisë amerikane, gjenerali Rikardo Sanchez ka thënë se atij i nevojiten më shumë trupa ndërkombëtare për t'u marrë me kërcënimet potenciale për sigurinë në Irak.
XS
SM
MD
LG