Ndërlidhjet

UASHINGTON


Sekretari i shtetit Colin Powell tha se Shtetet e Bashkuara janë të përkushtuara në stabilizimin dhe rindërtimin e Irakut, dhe u zotua ti shtypë ata që ndërmarrin sulme kundër forcave të koalicionit.
Në një fjalim në Uashington, Powell tha se forcat amerikane nuk do të largohen shpejtë nga Iraku, por edhe nuk do të qëndrojnë shumë gjatë.
"Në fund, demokracia do të vijë në Irak. Në fund, ata që përpiqen ta ndalin atë, që i ndërmarrin këto sulme terroriste, që nuk kuptojnë se këtë pjesë të botës e përfshin një valë e re, do të përjetojnë disfatë. Dhe, në Irak, demokracia do të vijë ", tha Colin Powell.
XS
SM
MD
LG