Ndërlidhjet

ABU DIS/BREGU PERËNDIMOR


Ushtruesi i detyrës së kryeministrit palestinez, Ahmed Korei ka deklaruar se do të pranojë postin vetëm me garancione mbështetjeje nga Shtetet e Bashkuara dhe evropianët dhe zotime nga Izraeli që të heqë dorë nga vërsuljet ushtarake.
Korei ka thënë se ''dëshiron të shohë se cili është pozicioni i të gjitha palëve të inkuadruara në procesin paqesor, çka dëshirojnë ata nga palestinezët, çka dëshirojnë nga Izraeli dhe çka do të ofrojnë''.
Lideri palestinez, Yaseer Arafat e caktoi Ahmed Korein si pasardhës të kryeministrit Mahmoud Abbas i cili dha dorëheqje.
XS
SM
MD
LG