Ndërlidhjet

BRUKSEL


Në prak të vizitës në Kosovë ,komisioneri i Bashkimit Evropian për marrëdhënie të jashtëme, Kris Paten ka deklaruar se ''sido që të jetë statusi përfundimtar i Kosovës, ardhmëria e Kosovës është në Evropë''.
''Lidhur me Kosovën , egziston nevoja urgjente që të hiqet dorë nga marrja e pozicioneve provokative për statutin final'', ka thënë Patten.
Komisioneri ka thënë ''se nuk duhet lejuar që tensionimet etnike të frenojnë përparimin politik dhe ekonomik në Kosovë''.
XS
SM
MD
LG