Ndërlidhjet

PRAGË


Liderët botërorë i shfaqën mirënjohje ministres së jashtëme të Suedisë,Anna Lindh e cila vdiq në orët e mëngjezit nga plagët që mori dje nga sulmues të panjohur dhe motive të paqarta.
Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Kofi Annan tha se Suedia humbi një ministër të jashtëm të suksesshëm dhe të mrekullueshëm, një suedez të madh e një evropian të madh.
Sekretari amerikan i shtetit, Colin Powell tha se Anna Lindh do të përkujtohet për kontributin e saj të shkëlqyer diplomacisë ndërkombëtare dhe raporteve trans-atlantike.
XS
SM
MD
LG