Ndërlidhjet

DETROIT


Sekretari amerikan i shtetit u tha udhëheqësve politikë dhe ekonomikë amerikanë dhe arabë se rritja e tregtisë dhe investimeve në Lindjen e Mesme duhet vazhduar përkundër problemeve të sigurisë në Irak dhe konfliktit izraelito-palestinez.
Colin Powell kërkoi nga pjesëmarrësit e Forumit Ekonomik Amerikano-Arab t'i mbështesin përpjekjet e Shteteve të Bashkuara për rindërtimin e Irakut.
"Palestinezëve u duhet një udhëheqësi, e cila plotësisht do ta luftonte terrorizmin. Izraeli gjithashtu ka obligime. Ndërtimi i kolonive duhet të marrë fund", tha Powell.
XS
SM
MD
LG