Ndërlidhjet

HAGË


Ish ministri britanik i punëve të jashtme, David Owen do të dëshmoj nesër para Gjykatës së Hagës në procesin kundër ish presidentit jugosllav, Sllobodan Millosheviq, i akuzuar për krime lufte. David Owen ishte i dërguar i Bashkimit Evropian në përpjekjet për arritjen e paqes në vitet 1992 – 1995...në kohën kur luftërat në Kroaci dhe në Bosnjë po vazhdonin. Sllobdan Millosheviq është i akuzuar për krime të luftës, për krime kundër njerëzimit dhe për gjenocid në Kroaci, në Bosnjë dhe në Kosovë.
XS
SM
MD
LG