Ndërlidhjet

UASHINGTON


Shtetet e Bashkuara do të dërgojnë 85 mijë trupa në Irak në fillim të vitit tjetër, duke zëvendësuar 132 mijë ushtarët amerikanë që janë aktualisht në këtë vend.
43 mijë pjestarë të Gardës Kombëtare gjithashtu janë mobilizuar si pjesë e forcës rrotative. Kështu ka deklaruar Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Donald Rumsfeld.
"Njësitë luftuese që po shërbejnë në Irak, si dhe ekipet e tjera mbështetëse, do të zëvendësohen në muajt e ardhshëm", tha Ramsfeld.
XS
SM
MD
LG