Ndërlidhjet

BAGDAD


Lideri i përmbysur irakian, Sadam Hysein është arrestuar sot në qytetin e tij të lindjes, Tikrit.
Adminitratori amerikan në Irak, Poll Bremer tha se Sadam Hyseini mbahet në arrest nga forcat e koalicionit të prira nga Shtetet e Bashkuara.
Zonja dhe zotrinjë, ne e kapëm, tha administratori, Bremer.
Ai shtoi se Sadami ishtë fshehur në një shtëpi fshati, 15 kilometra larg Tikritit, dhe në çastin e arrestrimit nuk ka rrezistuar fare.
Kreu i Këshillit Qeverisës të Iakut, Abdyl Aziz al Hakim deklaroi se testet e ADN-s kanë dëshmuar se i arrestuari është ish diktatori irakin.
XS
SM
MD
LG