Ndërlidhjet

LONDËR


Libia ka pranuar të fillojnë kontrollet ndaj qendrave të prodhimit të energjisë bërthamore në këtë vend, ka bërë të ditur kreu i Agjencisë ndërkombëtare të Energjisë bërthamore, Mohamed El-Baradei.
Sipas El-Baradeit, Libia dhe Agjencia që ai drejton, po bashkërendojnë planet për raundin e parë të inspektimeve.
Deklarata në fjalë ka ardhur pas vendimit të Libisë për të ndërprerë përpjekjet për të prodhuar armë të shkatërrimit në masë.
Për shumë vite Libia ka qenë në listën e vendeve që sponsorizojnë terrorizmin.
XS
SM
MD
LG