Ndërlidhjet

KOMAKI/JAPONI


Kryeministri i Japonisë Junichiro Koizumi i paralajmëroi trupat japoneze për rreziqet në Irak.
Para nisjes së tyre nga qyteti Komaki, Koizumi tha: "Nuk mund të thuhet se Iraku është vend i sigurtë. Duhet ta dijmë se është një mision i vështirë dhe i rrezikshëm, dhe këtë duhet ta keni parasysh derisa do ta kryeni misionin tuaj në mënyrë të admirueshme", u tha Koizumi ushtarëve japonezë.
Japonia planifikon dërgimin e rreth 1 mijë trupave për punën humanitare dhe të rindërtimit në Irak.
XS
SM
MD
LG