Ndërlidhjet

PEKIN


Agjensia shtetërore kineze e lajmeve Ksinua, njofton se Maqedonia ka rivendosur formalisht marrëdhëniet diplomatike me Kinën. Sipas kësaj agjensie, në një komunikatë të përbashkët të nënshkruar edhe nga minsitrja e jashtme e Maqedonisë Ilinka Mitreva, kjo e fundit ka pranuar parimin se ka "vetëm një Kinë" dhe ka premtuar se do të shkëpusin zyrtarisht kontaktet me Taivanin.
XS
SM
MD
LG