Ndërlidhjet

MOSKË


Rusia ka dënuar sotë dhunën e përtërirë në Maqedoni,duke ia hedhur fajin për këte kryengritësve shqiptarë,dhe i ka shfaqur mbështetje të fortë qeveris së Maqedonisë.
Në komunikatën e ministris së jashtme ruse thuhet se aksionet e qeveris së Maqedonisë, që synojnë ruajtjen e integritetit territorial dhe sigurinë e qytetarëve të sajë, si dhe synimet e vendosura të qeverisë për arritjen e zgjidhjes politike të problemeve, meritojnë çdo mbështetje nga bashkësia ndërkombëtare.
Kremlini njoftoi të shtunën e kaluar se presidenti i Maqedonisë,Boris Trajkovski ka kërkuar nga presidenti i Rusisë,Vlladimir Putin që të ndihmojë për zgjidhjen e konfliktit.
XS
SM
MD
LG