Ndërlidhjet

ZAMBOANGA/FILIPINE


Armata filipinase arriti të lirojë së paku 13 pengje pas një sulmi kundër kryengritësve myslimanë, pjestarë të grupacionit të Abu Sajafit në ishullin Basilanu, ka njohtuar zëdhënësi i armatës.
Kryengritësit nga grupacioni i Abu Sajafit të enjen e kaluar rrëmbyen 30 fshatarë nga Lamitana, një fshat me shumicë të krishterë, kurse pesë prej tyre janë egzekutuar.
Ky grupacion i armatosur, gjithashtu në ishullin Basilanu, mban pengjë dy amerikanë dhe nëntë filipinas, të cilët ishin rrëmbyer muaj më herët.
XS
SM
MD
LG