Ndërlidhjet

LONDËR


Grupi për mbrojtjen e të drejtave të njeriut Amnesti Interneshënëll, ka denoncuar ato që i ka quajtur tortura sistematike të të burgosurve politikë në Irak.
Amnesti Interneshënëll u ka bërë thirrje autoriteteve të Irakut që t’i japin fund politikës së torturave dhe të marrin masa për përmirësimin e situatës me të drejtat e njeriut në vend. Raporti i publikuar nga ky Grup me seli në Londër mbështetet në qindra intervista me ish të burgosur politikë në Irak.
XS
SM
MD
LG