Ndërlidhjet

NJU JORK


Shumë zjarrfikës, policë dhe ndërtimtarë me një moment heshtjeje përkujatuan sulmin terrorist kundër Qendrës Botërore të Tregtisë, para një muaji.
Duke folur para në afërsi të gërmadhave të ndërtesave, që ishin simbol i Nju Jorkut, prefekti Rudolph Giuliani tha se “terroristët kishin synuar ta godasin shpirtin tonë; por, ata e kanë forcuar atë”.

Agjencia AP informon se “nga pasojat e sulmeve më 11 Shtator kanë humbur jetën 343 zjarrfikës dhe 23 policë; është konfirmuar vdekja e 422 personave ndërsa 4815 vetë konsiderohen të zhdukur.
Në aeroplanat e rrëmbyer gjetën vdekjen 157 persona.
XS
SM
MD
LG