Ndërlidhjet

BETLEHEM


Izraeli do të tërhiqet edhe nga katër qytete të tjera në Bregun Perëndimor, nëse palestinezët zotohen që ti ndërpresin sulmet, ka deklaruar ministri i jashtëm Shimon Perez pas kompletimit të tërheqjes së trupave nga Betlehemi dhe Beit Jalla.
Trupat Izraelite hyrën në qytetet e Bregut Perëndimor pas vrasjes së ministrit të kabinetit, Rehavam Zevi në 17 tetor, por inkurzioni shkaktoi konflikte që lanë të vdekur 30 palestinezë.
Shtetet e Bashkuara dhe vende tjera e patën kritikuar ashpër inkurzionin dhe kërkuan tërheqjen e trupave Izraelite.
XS
SM
MD
LG