Ndërlidhjet

JERUSALEM/QYTETI I GAZËS


Kryeministri i Britanisë,Tony Blair u ka bërë thirrje Izraelit dhe palestinezëve që ti japin fund ciklit të dhunës dhe ti këthehen procesit të paqës dhe ate sa më parë aq më mirë,siç është shprehur.
Blair kishte bisedime në Jerusalem me udhëheqjen Izraelite kurse në Qytetin e Gazës me ate palestineze.
Kryeministri britanik ka thënë se parimet themelore për paqë në rajon kërkojnë siguri për Izraelin dhe krijimin e shtetit palestinez.
Kryeministri i Britanisë u takua në Qytetin e Gazës edhe me liderin palestinez,Yasser Arafat.
XS
SM
MD
LG