Ndërlidhjet

KUETA/PAKISTAN


Një zyrtar taliban, Mullah Najibullah ka thënë se gjatë sulmeve të aviacionit amerikan para tre ditëve është vrarë Mohammed Atef, një nga bashkëpuntorët e ngushtë të terroristit të dyshuar, Osama bin Ladenit, bashkë me shtatë anëtarë tjerë të Al Kaidës.
Zyrtari i talibanëve nuk ka identifikuar anëtarët tjerë të vrarë të Al Kaidës dhe as lokacionin që ishte bombarduar, por ka thënë se vet Osama bin Laden është gjallë.
Zyrtarët e Shteteve të Bashkuara thonë se Muhammed Atef, nga Egjipti, ka qenë ndërlikuar në planifikimin e sulmeve terroriste të 11 shtatorit në Nju Jork dhe në Uashington .
XS
SM
MD
LG